Vai zināji, ka izmantojot dzeramo sodu (nātrija karbonātu) gurķu kopšanā, tu vari ievērojami palielināt ražu un atbrīvoties no nejaukām augu slimībām, piemēram, miltrasas?
Soda uzlabo gurķu ārējo izskatu un garšu, cīnās ar pelēko pelējumu, miltrasu un laputīm, kā arī pagarina arī augļu ražošanas periodu un iznīcina patogēnās baktērijas!
Uzmanību! Noteikti ievēro šādu noteikumu!
Ļoti svarīgs noteikums ir stingra proporciju ievērošana, sagatavojot sodas šķīdumu, jo pretējā gadījumā augi apdegs un augsnes kvalitāte pasliktināsies.
Lai apstrādātu gurķus pret miltrasu, sagatavo šķīdumu, kas sastāv no šādiem komponentiem:
– 4 ēdamkarotes cepamās sodas;
– glāze izsijātupelnu;
– 200 gramu veļas ziepju vai šķidro ziepju;
– 10 litri silta ūdens.
Visas šīs sastāvdaļas samaisām līdz pilnīgai izšķīšanai un pēc tam uzsmidzinām uz gurķu lapām.
Sodu arī var izmantot augu slimību profilaksei, apstrādājot ar šā līdzekļa šķīdumu gurķu lapas. Soda satur vairākus mikroelementus, kas veicina normālu augu attīstību.
2 ēdamkarotes dzeramās sodas izšķīdinām 10 litros ūdens un ar šo šķīdumu apsmidzinām gurķu lapas – lūk, arī viss noslēpums!
Pieredzējuši dārzkopji piebaro ar sodas šķīdumu gurķu saknes trīs reizes jūlijā un vienu reizi augustā.
Lai sagatavotu piebarošanas šķīdumu, trīs ēdamkarotes dzeramās sodas izšķīdinām 10 litros silta ūdens un aplaistām ar litru šķīduma katru gurķu krūmu pie saknes.
Lasi vēl: Vienmēr neapmierinātas: zodiaka zīmju sievietes, kuras vienmēr ”piekasās” pie pilnīgi visa ko tu dari
Gurķi parasti labi reaģē uz nātrija karbonātu, bet ir jāseko līdzi augu stāvoklim – ja tas pasliktinās, labāk laistīšanu ar sodas šķīdumu pārtraukt, jo augsne, iespējams, kļuvusi pārlieku sārmaina.
Avots:
[…] Pieredzējuši dārzkopji iesaka augustā laistīt gurķus ar šo šķīdumu. Raža būs branga! […]